Odpowiedzi na pytania działkowców

Czy działkowcy muszą płacić za śmieci?

       Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art.5 ust. 1 pkt 1 i 3b), każda nieruchomość powinna być wyposażona w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych, a jej właściciele, użytkownicy wieczyści itd. powinni pozbywać się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi. Dotyczy to również nieruchomości niezamieszkanych, w tym ogrodów działkowych, na których terenie niewątpliwie powstają odpady komunalne. Od tej zasady nie ma wyjątków.

Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych (art. 33 ust. 1) każdy działkowiec jest zobowiązany uczestniczyć w pokrywaniu kosztów funkcjonowania ROD w częściach przypadających na jego działkę, przez uiszczanie opłat ogrodowych. Na koszty funkcjonowania ROD składają się w szczególności wydatki na utrzymanie czystości na terenie ROD, do których zalicza się opłata za śmieci. Ustawa o ROD ani żaden inny przepis nie wprowadza możliwości zwolnienia działkowca z obowiązku uiszczania opłaty ogrodowej w części związanej z opłatą za śmieci. Nie uzasadnia tego również sytuacja, że działkowiec, zamiast wyrzucać śmieci do pojemnika ogrodowego, np. wynosi je poza teren ogrodu i wyrzuca do śmietnika przydomowego, czyli też nie ma altany działkowej albo ogranicza się do wytwarzania na działce w ROD tylko odpadów zielonych, które można w całości poddać kompostowaniu w kompostowniku ogrodowym. Płacąc bowiem za śmieci w ROD, płaci się za możliwość wyrzucenia śmieci na terenie ogrodu. To czy dany działkowiec będzie chciał skorzystać z tej możliwości czy też nie, będzie zależało wyłącznie od niego.

 

Jakie wymiary powinny posiadać altany działkowe?

Na terenie działki w ROD może znajdować się altana działkowa zdefiniowana w ustawie o ROD jako “wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym, o powierzchni zabudowy do 35m² oraz o wysokości do 5m przy dachach stromych i do 4m przy dachach płaskich, przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12m²” (art. 3 pkt 9a).

Powierzchnia zabudowy altany działkowej nie może więc przekraczać 35m². W przypadku, gdy posiada ona taras, werandę lub ganek, które nie przekraczają łącznie 12m², to ich powierzchnia nie wlicza się do powierzchni zabudowy altany działkowej (35m²). Natomiast, jeżeli taras, weranda lub ganek będą łącznie przekraczały 12m², to ich powierzchnia będzie wliczała się do powierzchni zabudowy altany działkowej i razem z jej powierzchnią nie będzie mogła przekroczyć 35m².

Zgodnie z § 45 ust. 1 Regulaminu ROD, o zamiarze budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej działkowiec obowiązany jest zawiadomić na piśmie zarząd ROD, załączając rysunek uwzględniający jej powierzchnię zabudowy i wysokość oraz usytuowanie względem granic działki zgodnie z wymogami w Regulaminie ROD.

 

źródło: Działkowiec nr 02