KOMPOST PO ZIMIE
NADCHODZI WIOSNA I ZACZYNAMY PIERWSZE PRACE W OGRODZIE. WARTO PAMIĘTAĆ RÓWNIEŻ O KOMPOSTOWNIKU. PO OKRESIE ZIMY WYMAGA ON ODPOWIEDNIEJ PIELĘGNACJI.
Duża część kompostu jest zwykle użyta jesienią, jako mulcz do okrycia zagonów i rabat, reszta dojrzewa w skrzyni lub na pryzmie.
WIOSENNE PRACE PRZY KOMPOSTOWNIKU
1. W okrytej na zimę skrzyni lub pryzmie kompostowej, mimo niskiej temperatury na zewnątrz, wciąż toczy się życie mikrobiologiczne. – Zadbajmy, aby okrycia rozłożone jesienią nadal tworzyły warstwę izolacyjną, szczególnie jeśli w nocy następują znaczne spadki temperatur.
2. Po zimie w czasie cieplejszych dni z kompostu zdejmujemy warstwę okrywającą (słomę, liście) i sprawdzamy, czy kompost nadaje się już do użycia. Dojrzały kompost przed zastosowaniem wymaga przerafowania. Przesiewanie go przez rafę umożliwia oddzielenie nierozłożonych jeszcze części roślin od dobrej ziemi kompostowej. W ten sposób uzyskujemy jeden z najlepszych nawozów organicznych.
3. Wiosną do zasilania roślin stosujemy wyłącznie dobrze przefermentowany kompost. Części roślin, które nie uległy całkowitej mineralizacji mogą wpływać na czasowe zubożenie gleby w azot potrzebny do namnożenia mikroorganizmów odpowiedzialnych za proces fermentacji.
4. Dojrzały kompost wykorzystuje się jako nawóz organiczny dla wszystkich roślin w ogrodzie, ale dobrze jest zostawić pewną ilość tej bogatej w mikroorganizmy substancji, do przyspieszenia procesu mineralizacji świeżego materiału kompostowego.
NOWY MATERIAŁ
Wiosną przygotowuje się miejsce do składowania nowych partii materii organicznej. Już od końca lutego w ogrodzie gromadzimy odpadową materię organiczną, która doskonale nadaje się do kompostowania. W czasie porządków wygrabiamy resztki liści, suchą trawę, ścięte łodygi bylin. Drobne gałązki po cięciu drzew i krzewów można rozdrobnić i też przeznaczyć na kompost. Grubsze gałęzie po przepuszczeniu przez rozdrabniacz gałęzi – w postaci zrębków można wykorzystać je do ściółkowania roślin wieloletnich.
Gromadząc w kompostowniku nowe odpadki z ogrodu, należy pamiętać, aby kolejne warstwy składanych resztek przesypywać dojrzałym kompostem. Można również dodać do kompostu roztwór wody z dodatkiem saletry amonowej i nasączać nim nowy materiał roślinny.
Dbajmy o odpowiednie napowietrzenie pryzmy – układając kolejne warstwy wykorzystujmy materiały rozluźniające konstrukcję tj. gałązki i łodygi.
Fot. Pixabay