Brzoskwinie EKO
Brzoskwinie są uznawane za jedne z najsmaczniejszych owoców na świecie, dlatego ich drzewa są chętnie sadzone w ogrodach
Kiedy sadzić? Wyłącznie wiosną, a jeśli są w pojemnikach, także wczesnym latem. Drzewka brzoskwini nie są wytrzymałe na mrozy i jeśli zostaną posadzone jesienią, mogą przemarznąć pierwszej zimy. Działkowcy, którzy mimo zaleceń posadzą drzewka jesienią, muszą pamiętać o bezwzględnym ich okryciu na zimę.
Jak uformować drzewka. Najlepiej wyprowadzić koronę wazową lub wrzecionową. Korona wazowa, zwana kotłową lub pucharową, składa się z 4-5 konarów wyrastających pod szerokim kątem niemal z jednego miejsca na niskim pniu. Uzyskanie szerokich kątów w tym miejscu zapobiega rozłamaniu się konarów pod ciężarem owoców. Drzewa wymagają dość dużo przestrzeni, nie mogą być sadzone zbyt gęsto. Ich wysokość nie przekracza 2-2,5m, dlatego większość owoców można zrywać bez użycia drabin, a rozłożone konary dają cień, mogą stwarzać doskonałe warunki do letniego wypoczynku. Drzewo w formie wrzecionowej składa się z wyraźnego przewodnika i bocznych konarów, których długość zmniejsza się wraz z wysokością. Korona przybiera kształt stożka. Główną częścią owoconośną jest dolne piętro konarów, odchodzących od przewodnika pod kątem prostym. Do utrzymania właściwego kształtu drzew koniecznie jest cięcie letnie (k. VII), usuwa się wtedy silne pędy w dolnej i środkowej jej części.
Cięcia w latach następnych. Jeśli drzewko zostało prawidłowo przycięte i uformowane w pierwszych latach, to do 4-5 roku życia nie wymaga intensywnego cięcia. W tym czasie usuwamy tylko pędy zasychające, chore, złamane, wyrastające poza koronę. W latach następnych koniecznie jest cięcie prześwietlające i odmładzające, bo tylko na młodych, dobrze doświetlonych pędach można uzyskać najwyższej jakości owoce. Wszelkie prace związane z cięciem powinno się wykonywać latem, po zbiorach owoców, podczas słonecznych dni.
Nawożenie. W uprawie ekologicznej niezastąpiony jest obornik. Może on być zastosowany w trakcie przygotowywania gleby do sadzenia i głęboko z nią wymieszany lub/i w formie ściółki zastosowanej wiosną wokół pni drzewek. W jego zastępstwie można użyć obornika granulowanego, a nawet kompostu.
Konieczne Przerzedzanie zawiązków
Brzoskwinie mają tendencję do nadmiernego zawiązywania owoców. Owoce rosnące w dużym zagęszczeniu są mniejsze, mniej smaczne i mniej słodkie. Aby uzyskać duże owoce, niezbędne jest przerzedzanie zawiązków. Warto je zrobić nawet w sytuacjach, gdy wydaje się, że zawiązków na drzewie jest mało, ale ich rozmieszczenie jest nieregularne. Odległość między owocami na pędach nie powinna być mniejsza niż 10-15 cm. Na pędach grubszych można zachować mniejszą odległość, na cieńszych-większą. Najlepiej zabieg rozpocząć, gdy zawiązki osiągną średnicę 10-15mm. W pierwszej kolejności usuwamy te najmniejsze, uszkodzone i zdeformowane, później te niespełniające kryterium przyjętego zagęszczenia.