PIERWSZE WIOSENNE PRACE
ODKRYWANIE ROŚLIN
Przy sprzyjającej pogodzie od połowy marca przystępuje się do zdejmowania okrywy zimowej z większości gatunków roślin. Najpierw zdejmuje się maty słomiane, stroisz, włókninę, które nie powinny pozostawać zbyt długo, aby rośliny się nie „zaparzyły”, a pąki pod nimi nie rozpoczęły przedwczesnego wzrostu. Po zbyt późnym odkryciu rozbudzone pąki mogą łatwo zostać uszkodzone przez lekki mróz, co hamuje wzrost i właściwy rozwój roślin. Później, w końcu miesiąca, można rozgarniać kopczyki. Gdyby mrozy wróciły, warto delikatnie gatunki nakryć lekko włókniną.
Okrycia z roślin cebulowych (o ile takie były) zdejmuje się delikatnie by nie uszkodzić wyrastających młodych kiełków. Pozostawienie okrycia grozi deformacją roślin.
Z rabat usuwa się nadmiar materiałów okrywających.
PODLEWANIE
Jak najwcześniej należy rozpocząć podlewanie gatunków iglastych zimozielonych, którym po zimie grozi susza fizjologiczna.
SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW
Gdy ziemia rozmarznie, można przystąpić do sadzenia drzew i krzewów z tzw. gołymi korzeniami. Ich pąki powinny być jeszcze uśpione. Po posadzeniu rośliny wymagają obfitego podlania.
RABATY KWIATOWE
Gdy byliny rozpoczną wzrost, usuwa się zeschnięte liście lub te uszkodzone przez mróz. Należy zapobiegać rozwojowi szarej pleśni, zwłaszcza na tulipanach. W razie konieczności wykonuje się opryski zapobiegawcze. W końcu marca można siać do gruntu niektóre gatunki jednoroczne szybko rosnące i źle znoszące przesadzanie np. groszek pachnący czy łubin.
Od połowy marca można ciąć odmiany róż pochodzące od dzikich gatunków oraz niektóre róże parkowe historyczne.
TRAWNIKI
Na kwaśnych glebach trawniki wapnuje się np. kredą. Jeśli gleba już nieco przeschła, trawnik wałuje się (wyrównuje) oraz grabi w celu usunięcia tzw. filcu, ewentualnie przeprowadza się areację. W końcu miesiąca można przystąpić do ręcznego usuwania chwastów trwałych i podsiewania “wyłysiałych” miejsc powstałych po zimie lub w ubiegłym roku. Gdy pogoda jest sprzyjająca, można przystąpić również do pierwszego koszenia (bardzo nisko) i nawożenia.
ZBIORNIKI WODNE
Opróżnione na zimę zbiorniki oczyszcza się i napełnia wodą. W zbiornikach całorocznych usuwa się martwe ryby i obumarłe resztki roślin, także na brzegu. Jeśli tego wymagają, na nowo montuje się urządzenia filtrujące, pompy i uruchamia fontanny. Na karmienie ryb jest jeszcze za wcześnie (dopiero gdy temp. wody wzrośnie do ok. 12°C).
NAWOŻENIE
W końcu marca, gdy ziemia rozmarznie, można rozpocząć nawożenie drzew i krzewów pierwszą dawką nawozu mineralnego wieloskładnikowego z mikroelementami. Potrzebną całkowitą ilość nawozu (przeciętnie 1,5-3 kg/100 m²) dzieli się na 2-3 dawki. Można też zastosować nawóz wolnodziałający w jednej dawce. Nawozi się rabaty bylinowe i rośliny cebulowe. Po rozsypaniu nawozy miesza się z wierzchnią warstwą ziemi (płytko przekopuje, zagrabia). Przy ściółkowaniu korą stosuje się większe dawki nawozów.
Fot. Pixabay