ZIMA pamiętajmy o ogródkach

Pamiętajmy o zabezpieczeniu ogródków działkowych przed zimą

 Policjanci apelują do właścicieli ogrodów działkowych o właściwe zabezpieczenie altan i pozostawionego w nich mienia.  Co roku właściciele ogródków działkowych chętnie spędzają tam swój wolny czas.

Sezon działkowy nieco spowalnia, gdy nadchodzą chłodne, zimowe dni. -Aby nasza działka nie była narażona na dewastację oraz kradzież pamiętajmy, by nie zostawiać w altankach przedmiotów wartościowych bez nadzoru. Kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe powinniśmy na okres jesienno-zimowy przenieść w inne bezpieczne miejsce, np. do zamkniętej piwnicy w miejscu zamieszkania. Jeżeli jednak przedmiotów nie da się przenieść, warto oznaczyć je w sposób trwały, zrobić dokumentację fotograficzną oraz zachować wszystkie dokumenty gwarancyjne. Wartościowe narzędzia należy umieścić w miejscu niewidocznym. Pamiętajmy, aby altankę zabezpieczyć w atestowane zamki i drzwi oraz kraty w oknach, a nawet alarm. Każda trudność w pokonywaniu przeszkód może zniechęcić włamywacza do działania.

Pamiętajmy o naszych sąsiadach. Zadbajmy o bezpieczeństwo na działkach wspólnie z sąsiadami. Podczas ich nieobecności sprawdzajmy, czy nie doszło u nich do kradzieży, a w sytuacjach wątpliwych warto skontaktować się właścicielami. Pamiętajmy, aby podczas prac na działce nie pozostawiać cennych przedmiotów bez nadzoru. Zwracajmy uwagę na obcych, którzy bez celu chodzą po ogrodach działkowych. Pytanie “kogo pan szuka?” może skutecznie odstraszyć złodzieja. Wszelkie zagrożenia i niebezpieczne sytuacje należy na bieżąco zgłaszać Policji poprzez numerem alarmowy 112.